محتوای وایرال چه اهمیتی دارد؟

تولید محتوای وایرال از مهم‌ترین دغدغه‌ها و آرزوهای هر تولید کنندۀ محتوایی است. علاوه بر آن همۀ ما دوست داریم «دیده» شویم. در سراسر شبکه در مورد ما صحبت شود و کانون توجه باشیم.

در دنیای محتوا اما تولید محتوای وایرال یک هنر است که تعداد هنرمندانش هم آن‌چنان زیاد نیست.

در پاره‌ای از اوقات محتوایی که وایرال می‌شود به دلیل «شخص» و «نام» پست کننده است و نه ارزش خود محتوا. به هر حال در دنیای محتوا بحث Connection (چنان چه قبلا هم بر آن تأکید کردیم) بسیار مهم است.

در شبکه‌های اجتماعی محتوای وایرال ویژگی‌های خاصی دارد که بیشتر از اکوسیستم دیجیتال تبعیت می‌کنند. بحث‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی ایرانی وایرال می‌شوند حداقل به یکی از موضوعات زیر اختصاص یافته‌اند:

۱ – حوادث و وقایع «تابو» که دانستشان باعث تحریک کنجکاوی افراد می‌شود.

۲- حواشی زندگی سلبریتی‌های اینستاگرامی و سلبریتی‌های هنری

۳- کمپین‌هایی که از سوی سلبریتی‌ها برگزار می‌شوند.

۴- وقایع زمان‌دار نظیر جام‌جهانی، سانچی، پلاسکو و …

۵- وقایعی از حواشی زندگی سیاستمداران یا تصمیمات آن‌ها در مورد «تابوهایی که وایرال شده‌اند.»

۶- نشخوار موضوعات، اظهارنظرها و سخنان سلبریتی‌ها و ماکرواینفلوئنسرهای واقعی که از طریق رسانه‌های گروهی منتشر می‌شوند.

۷- نقل‌قول‌ها، جملات کوتاه و انگیزشی یا زندگی‌نامۀ سلبریتی‌های ثروتمند کاری، هنری، سیاسی و …

۸- محتوای ویدئویی زمان‌دار که توسط سلبریتی‌های محتوای ویدئویی نظیر سوری‌لند و دیرین‌دیرین تولید می‌شود.

 

وایرال شدن در شبکه‌های اجتماعی تا حد زیادی شبیه وایرال شدن در مجلات زرد است. عمدۀ بحث‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی پیش می‌روند با مسئله‌ای به نام «نبودن مخاطب برتر» دست به گریبان هستند.

  انواع محتوا: محتوای نوشتاری و محتوای نوشتاری دیجیتال

مخاطب وایرال، ضمن این‌که نرخ درگیری با محتوا را کاهش می‌دهد به سرعت محتوای شما را به نفع محتوایی که در مورد حاشیۀ جدیدی وایرال شده‌است ترک می‌کند.

 

محتوای ویرال در وبلاگ‌ها چگونه تولید می‌شود؟

به دلیل بروز چنین مسائلی در شبکه‌های اجتماعی بیشتر تلاش ما برای تولید محتوای داغ وایرال در «وبلاگ» و «مخاطبان برتر» پیش خواهد رفت.

پیش از شروع بحث لطفا به این تصویر دقت کنید.

در این تصویر من سه حالت مختلف از انواع محتوای وبلاگ را برایتان به تصویر کشیده‌ام. (منبع تصویر کتاب Content Code از Mark Schaefer است.)

انواع نگاه به محتوا از منظر محتوای وایرال

 

در هر وبلاگی می‌توان سه نوع برخورد و دیدگاه مختلف در مورد محتوا داشت:

 

الف) محتوای روزمره که صرفا قرار است در مورد سؤال یا مشکلی از مخاطب بحث کند. محتوای خبری، محتوای زمان‌دار و محتوایی که به سرعت تاریخ انقضایش فرا می‌رسد از این نوع محتواست. (محتوای Hygiene یا بهداشتی)

 

در این نوع محتوا «سئو» مهم‌ترین ابزار برای دیده‌شدن است و مهم‌است که در زمان مشخصی کمپین‌های کلیکی، تبلیغاتی و تبلیغات دیجیتال برای دیده‌شدن آن فعال شوند. این محتوا عمر محدودی دارد، اما هم‌چنان با محتوای زرد، تبلیغاتی و شبکه‌زده متفاوت است.

 

ب) محتوای سبز که به صورت روزمره یا در بازه‌های زمانی مختلف (بستگی به استراتژی محتوا و استراتژی بازاریابی محتوایی) روی سایت شما آپلود می‌شود.

 

این نوع محتوا بدون محدودیت زمانی است و قرار است عنصر داستان‌سرائی در آن پر رنگ‌تر باشد. دیده‌شدن این نوع محتوا می‌‎تواند به صورت دوره‌ای با لینک‌دهی در شبکه‌های اجتماعی و سئو انجام گیرد.

  انواع محتوا: محتوای تصویری، تصویر دیجیتال و عکس

اهمیت سئو در این نوع محتوا بالاست، اما به اندازۀ نوع الف حیاتی و قطعی نیست. (محتوای هاب)

 

پ) محتوای وایرال

 

این نوع محتوا اصلی‌ترین، دقیق‌ترین و بهترین محتوایی است که یک سایت قادر به تولید آن است. این نوع محتوا هیچ‌یک از خصوصیات محتواهای وایرال شبکه‌اجتماعی را ندارد و در عین حال وایرال می‌شود.

این نوع محتوا چند ویژگی خاص دارد. (برخی از این ویژگی‌ها از Content Code و برخی دیگر از تجربیات شخصی من در تولید این نوع محتوا به دست آمده‌اند.

محتوای وایرال وبلاگی

  • با مخاطب برتر بهترین ارتباط را برقرار می‌کند و باعث می‌شود مخاطب آن را حتی بدون درخواست نویسنده در محل‌های مختلف بازنشر کند یا به آن رفرنس دهد.

 

 

  • موضوع، درون‌مایه و متن اصلی محتوا کاملا اختصاصی می‌شود. به هر حال کپی‌کردن و استفاده از محتوای دیگران در یک متن ۱۰ هزار کلمه‌ای تقریبا غیرممکن است. (آن پست بلند برآیند نگاه درونی من به مسئله‌ی توسعه بوده‌است.)

 

  • در این نوع محتوا «سئو» کم‌ترین اهمیت را دارد. در عین حال که محتوا سئو نمی‌شود، با درگیر کردن مخاطب، به گوگل این‌ پیغام را می‌دهد که ارزش‌مندی بالایی دارد و اتفاقا بدون نیاز به تنظیم مواردی نظیر «خوانایی» یا «سئو» این محتوا دیده می‌شود. در آن محتوا من هنوز آن‌قدر از سئو نمی‌دانستم که بخواهم دقیقا با پارامترهای سئو تنظیمش کنم.

 

  • برقراری ارتباط این نوع محتوا با مخاطب دائمی است. (پس از نگارش آن مطلب من صدها ایمیل و پیام در محل‌های مختلف دریافت کردم؛ علاوه بر این که زیر خود آن پست هم بحث‌ها ونکات جالبی از سوی بازدیدکنندگان و خوانندگان مطرح شد و مجبور به پاک کردن تعداد زیادی Pingback شدم.)
  استراتژی محتوا در فضای آفلاین

 

  • آن نوشته هنوز در هیچ شبکۀ اجتماعی از سوی من ارائه نشده‌است و هم‌چنان پربازدیدترین مطلب من است. این یعنی من دو اصل دیده شدن محتوا : سئو و ترویج محتوا را اصلا جدی نگرفته‌ام و هم‌چنان محتوای من وایرال و خوانده شده‌است.

 

دقت کنید که بی‌اهمیتی به ترویج و توزیع محتوا و هم‌چنین سئو صرفا در محتوای Hero ممکن است مؤثر باشد و شاید اگر این نوع محتوا به اشتراک گذاشته شود، نتایج درخشان‌تری هم حاصل شود.

آن‌چه ما امروز در دست داریم، صرفا بررسی تجربی یک پدیده‌ است که به ذات و ماهیت تجربه محور بودن آن کاملا دقیق و علمی نیست. اساسا البته زمانی دقیق‌تر می‌شود که تعداد متعددی از این تجربه‌ها در کنار هم جمع شوند.