بازاریابی محتواییتوسعه ساختاری محتوامحتوا

پادکست‌ها و منابع آموزشی منتخب محتوا

در این نوشته کوتاه قصد دارم مفیدترین منابع آموزشی که می‌شناسم به شما معرفی کنم.

هم‌چنین مفیدترین کتاب‌هایی که «استراتژی محتوا» را به خوبی به شما خواهند آموخت را معرفی می‌کنم.

این نوشته همواره به روزرسانی خواهد شد.

منابع آموزشی: پادکست‌ها

اولین پادکستی که معرفی می‌کنیم، در واقع «محتوایی» نیست.

پادکست HBR جنبه فکرآوری دارد تا آموزش مستقیم محتوا. اما برای ساختن و پرداختن ایده عالی است. همان‌قدر که برای وادار کردن‌مان به فکر کردن عالی است.

به نظرم بهترین منبع آموزشی همیشه آن است که ما را وادار به فکر کردن کند، تا این که مستقیما چیزی به ما بیاموزد و از این رو HBR را اول این لیست گذاشتم.

Sonia Simeone چهره‌ای نام آشنا در دنیای بازاریابی محتوایی است. چهره‌ای که همواره از او در Copyblogger آموخته‌ایم.

مطالب ارزشمند و نوع نگاه جذاب سونیا به مقوله محتوا و سؤالات دقیق و عمیقی که از مهمانان این پادکست می‌پرسد، جذاب و شنیدنی و آموختنی است.

علم شبکه‌های اجتماعی که با میزبانی Buffer تولید و پخش می‌شود. بافر به عنوان یکی از محبوب‌ترین ابزارهای اتوماسیون محتوای شبکه‌های اجتماعی در این سری پادکست از «تجربه‌ها» می‌گوید.

از تجربه‌ها و داده‌هایی که ممکن است همانند یک جرقه در ذهنتان بزند.

مدرسه بازاریابی پادکستی مفید و جالب است که توسط Neil Patel و Eric Siu ارائه می‌شود. نیل پاتل را با Ubersuggest و ابزارهای مفید سئو می‌شناسیم.

در مدرسه بازاریابی، این دو به مقوله‌های مختلف و متفاوت دیجیتال مارکتینگ می‌پردازند که شنیدنش خالی از لطف نیست.

Content inc را باید «سلطان پادکست‌های بازاریابی محتوایی» دانست. در این پادکست Joe Pullizi به صورت کامل از «بازاریابی محتوایی» می‌گوید.

از کتاب Content Inc و البته دیدگاه‌های شخصی خودش در مورد «بازاریابی محتوایی»

اگر با «پادکست» می‌آموزید، این یکی را از دست ندهید.

مارک شائفر را با کتاب فوق‌العاده اش «The Content Code» شناختم. یکی از شاگردان Peter Drucker و به نظرم یکی از تأثیرگذارترین افراد در حوزه بازاریابی محتوایی.

مارک در این پادکست از مسائل مختلفی در  حوزه بازاریابی می‌گوید که بیشترشان «تجربه» خودش است. ارزش اصلی پادکست مارک شائفر تجربه عمیق و تخصصش در بازاریابی است.

سفر محتوا به میزبانی «احسان تاجیک» و همراهی «سمانه سادات جمدی» در مدت کوتاهی که آمده، هم توانسته‌ کتاب‌های بازاریابی محتوایی را دوره کند و هم با متخصصان بسیاری گفتگو کند.

سفر محتوا ایستگاه‌های متعددی برای یادگیری دارد که «کتاب‌خوانی» هیجان انگیزترین بخش آن است.

در ادامه کتاب‌های مفید بازاریابی محتوایی، ابزارهای مفید و افرادی که باید در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید را مرور خواهیم کرد.

کتاب‌ها و منابع آموزشی بازاریابی محتوایی

Content that Converts یکی از مفیدترین منابع آموزشی بازاریابی محتوایی است که توسط Laura Hanly به رشته تحریر درآمده‌است. این منبع آموزشی گام به گام «عملیاتی» خلق / تولید، توزیع و ترویج محتوایی را می‌آموزد که در نهایت به Conversion تبدیل می‌شود. 
 
ربکا لیب نویسنده محبوب من است که همواره دیدگاه‌های جالبی در مورد بازاریابی محتوایی ارائه می‌کند.
از هر چه بگذریم، سخن Epic خوش‌تر است! مهم‌ترین و اصلی‌ترین کتابی که هر استراتژیست محتوا و هر فعال عرصه بازاریابی محتوایی حتما باید حداقل چند باری تورق کرده باشد.
بعد از خواندن Epic، خواندن Content inc یکی از ضروریات روزمره زندگی بازاریابی محتوایی است.
تا اینجا هر چه معرفی کردم، قصدم این بود که شما را به سمت و سوی بازاریابی محتوایی سوق دهم. این کتاب اما قرار نیست به شما بگوید بازاریابی محتوایی چیست. بلکه قرار است شما را با رویکردی انقلابی آشنا کند که سال‌های سال خوراک فکری برای بازاریابی محتوایی داشته باشید: چگونه باید دپارتمان «بازاریابی» را با «بازاریابی محتوایی» جایگزین کرد.
همه نویسنده‌ایم از «آن هندلی» کتاب مفید دیگری است که اتفاقا با همین عنوان به فارسی هم ترجمه شده‌است. در این کتاب از رویکرد به محتوای متنی و تکنیک‌ها و روش‌ها تا فلسفه و استراتژی صحبت می‌شود. چرا که در دنیای دیجیتال، همه ما به نوعی نویسنده‌ایم: خواه کپشن نویس اینستاگرام باشیم، یا مقالات بلند و تخصصی در سایتمان بنویسم.

جایی از تجربیات ارزنده مارک شائفر گفته بودم؟ 

این دو کتاب از مارک هستند که جلد اولش را خوانده‌ام و جلد دومش را در برنامه کتابخوانی‌ام گذاشته‌ام. این دو کتاب برای رسیدن به درکی عالی از بازاریابی محتوایی و این که چه هست و چه نیست، بسیار سودمند هستند. 

یاور مشیرفر

محتوا جان است، من جاندار. در این وبلاگ از استراتژی و فلسفه محتوا با شما صحبت می‌کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا